Přírodní latexy - základní

Přírodní latex

je disperze přírodního kaučuku ve vodě. Z efektivity dopravy a lodění je zájem na tom, aby koncentrace kaučuku byla co nejvyšší. V zásadě existují tři základní typy, jak koncentrovat množství kaučuku ve vodní disperzi: odstřeďování (nejběžnější), odpařování a zahušťování.

Odstřeďovaný latex
Odstřeďování je nejběžnější způsob, jak zajistit požadovanou koncentraci kaučuku ve vodě, s tím, že odstřeďovaný latex tvoří asi 90% za všech typů přírodních latexů. Směs surového latexu je nasycena amoniakem a následně odstředěna tak, aby dala výsledných 60% kaučukového koncentrátu. Tento typ je vhodný pro všechny základní typy jeho zpracování.

Základní typy:

HA (high amonia) též označovaný jako FA (full amonia) obsah amoniaku není nižší než 0.6%
LA (low amonia) obsah amoniaku nesmí překročit 0.8%, musí se však použít ke stabilazaci ještě jiné látky, podle níž se tento latex označuje
LA-TZ kromě amoniaku obsahuje tetramethhyl thiuram disulphide a zinc oxide

Odpařovaný latex
Při procesu odpařování je surový latex stabilizovaný hydroxidem (KOH) a též alkalickými sloučeninami, převážně amoniakem. Tento způsob zajišťuje koncentraci kaučuku až 72%. Proces odpařování je však výrazně dražší než odstřeďování.


Jakýkoliv druh přírodního latexu jsme schopni dodat v co nejkratší lhůtě v jakémkoliv množství. Běžné typy jsou na skladě, speciální typy dodáme v krátkém termínu díky kontaktům s výrobci a dalšími obchodníky s tímto zbožím.